English
FATS  JAZZ  BAND  NEWS
15.07.2024

O nás

PRVOTRIEDNY DEVÄŤČLENNÝ ORCHESTER...

oživuje tradíciu hot-jazzu a swingu 20. až 40. rokov minulého storočia. Založil ho Ladislav Fančovič, jeden z najlepších slovenských klaviristov. Orchester hrá pôvodnú hot-jazzovú a swingovú hudbu, ktorá Vás prenesie do iného sveta, rozprúdi vo Vás krv a vráti Vás do doby noblesy, elegantných rób a horúcich večierkov.

FATS JAZZ BAND je autentický – Ladislav Fančovič odpočutím prepisuje aranžmány z pôvodných starých šelakových nahrávok do nôt formou transkripcie. Preto máte unikátnu možnosť v ich podaní počuť presne také aranžmány, ako ich vo svojej dobe nahrali prvé jazzové legendy. Taktiež zrekonštruované hudobné nástroje, štýlové oblečenie a celkový prejav orchestra sú v úplnej zhode s obdobím, ktoré predstavujú.

Repertoár Fats Jazz Bandu obsahuje najzaujímavejšie kusy z pera legendy amerického jazzu minulého storočia, Thomasa "Fats" Wallera, ktorého meno si orchester prepožičal aj do svojho názvu. Okrem toho Fats Jazz Band interpretuje skladby ďalších významných osobností jazzovej scény tohto obdobia ako boli Louis Armstrong, Teddy Wilson, Lester Young, Billie Holiday, Clarence Williams, Ella Fitzgerald, Tommy Dorsey, Count Basie, Benny Goodman, Gene Krupa, Peggy Lee a ďalší.

V repertoári tohto telesa však nájdeme aj skladby z obdobia prvej Československej republiky. Či už slovenské foxtroty a tangá, ktoré preslávil doyen slovenskej populárnej hudby, František Krištof Veselý alebo Viera Racková, alebo nestarnúce české filmové melódie, ktoré pôvodne nahrali Inka Zemánková, Jiřina Salačová, R. A. Dvorský, Arnošt Kafka a.i.

Napriek svojej, dá sa povedať, staromódnosti, zvuk orchestra vyvoláva v ľuďoch niečo nadčasové. Fats Jazz Band prináša starodávne piesne, ktoré svojou spontánnou interpretáciou prenáša do súčasnosti. Práve spontánnosť dala hudbe tohto obdobia svoje kúzlo, a to Vám bezpochyby prinesie do prítomnosti práve Fats Jazz Band.

Členovia Fats Jazz Bandu sú profesionálni slovenskí hudobníci a speváci, ktorí pôsobia v popredných orchestroch a big bandoch ako Slovenská filharmónia, Orchester Slovenského národného divadla, Gustav Brom Big Band, Matúš Jakabčic Big Band či Bratislava Hot Serenaders.

Orchester dosiaľ vydal 6 CD albumov a 1 raritnú, analógovo nahrávanú LP platňu. Štyri albumy sú profilové CD, na ktorých nájdete najlepšie kúsky z repertoáru orchestra. Album Swingin' Christmas je venovaný čisto vianočnej téme a orchester vydal aj svetovo unikátne transkripcie raných jazzových skladieb Fats Wallera nahrávaných na organe v sprievode malej jazzovej kapely s názvom Swingin' Organ. Všetky albumy s ukážkami nájdete v záložke Kúp hudbu.


Pri nahrávaní sa orchester snží čo najviac priblížiť autentickému zvuku, preto pri nahrávkach nie sú použité žiadne overdubbingy a hudobníci pri nahrávaní používajú dobové historické nástroje, aby dosiahli mäkkú podmanivú farbu aranžmánu.

V novembri 2012 sa Fats Jazz Band zúčastnil súťaže Nové tváre slovenského jazzu, kde získal cenu za najlepšiu kolektívnu štýlovú interpretáciu.

Za svoju pomerne krátku existenciu si získalo toto hudobné zoskupenie množstvo priaznivcov po celkom Slovensku, ale pozitívne správy o jeho kvalite už prekročili hranice našej republiky. Fats Jazz Band pravidelne účinkuje v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku, Nemecku, Dánsku, Francúzsku, Gruzínsku, Chorvátsku či Taliansku.

Zároveň jeho členovia znovuoživili dlhoročnú tradíciu tančiarní v Bratislave pod názvom Prešporské swingové večery, na ktoré chodia priaznivci dobovo oblečení a objavujú dávno zabudnuté čaro spoločenského bontónu a hodnôt.

Jazzové Festivaly

Riverboat Jazz Festival (DK) 2019, 2018

Medzinárodný dixielandový festival - Drážďany (DE) 2016

SeeRose Jazz Festival - Kolpinsee (DE) 2016

Bohém Ragtime & Jazz Festival (HU) 2017

Salgótarjáni Dixieland Fesztivál (HU) 2014

New Orleans Jazz Fesztivál Siófok (HU) 2016

Pozsonyi piknik (HU) 2018, 2017, 2015, 2014, 2013

Musée des Arts Forains Paris (FR) 2018

Filmový festival v Cannes (FR) 2017

100. výročie ČSR v Tbilisi (GE) 2018

Jazz Fair Čakovec (HR) 2015

Novoměstský letní festival - Praha (CZ) 2020, 2017, 2014

Swingové Vánoce - Frenštát po Radhoštěm (CZ) 2014

Dny R. A. Dvorského (Dvúr Králové nad Labem, Česko) 2013

Prešovský Jazz Fest (SK) 2015

Trnavský Jazzyk (SK) 2019, 2016

Mikulášsky Jazzový Festival (SK) 2015

Medzinárodný dixielandový festival Festival Banská Bystrica (SK) 2017

Golden Age Festival (SK) 2019 - 2014

Lindy Hop & Tanečné festivaly

Lindy Shock Experience (HU) 2019, 2017

Italian Balboa Festival Portofino (IT) 2015

Vienna Balboa Camp; Laminu Experience, Vienna (AT) 2016

DIR#3 FINALE Vienna (AT) 2014

Tmavomodrý ples (CZ) 2014

Bratislava Lindy Exchange (SK) 2018, 2017

Obsadenie

Ladislav Fančovič - klavír, saxofóny,
Ľubomír Kamenský - trúbka, kornet 
Branislav Belorid - trombón, klapkový trombón 
Ján Gašpárek - klarinet, saxofóny
Michal Matejka - gitara, banjo 
Pavol Kušík - kontrabas 
Patrik Fičor - bicie 
Jana Dekánková - spev
Matúš Uhliarik - spev, klavír